Στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης των μαθητών και της ανάπτυξης της οικολογικής τους συνείδησης, το σχολείο μας συμμετέχει στις εξής δράσεις:

Πλαστικά Καπάκια

Συνεχίζουμε την δράση συλλογής πλαστικών καπακιών για την αγορά αναπηρικών αμαξιδίων από το ειδικό σχολείο Ιλίου. Κάθε τμήμα επιβραβεύεται για την προσπάθειά του με γλαστράκια ανάλογα με την συμμετοχή του στη δράση.

Μπαταρίες

Στους χώρους του σχολείου υπάρχει κάδος Ανακύκλωσης Ηλεκτρικών Φορητών Στηλών προκειμένου να αποθέτει η σχολική κοινότητα χρησιμοποιημένες μπαταρίες οι οποίες σε αντίθεση με άλλα ανακυκλώσιμα υλικά θεωρούνται επικίνδυνα απόβλητα.

Χαρτί - Πλαστικό - Αλουμίνιο

Σε κάθε τάξη υπάρχει τσάντα όπου τοποθετούνται τα ανακυκλώσιμα υλικά και με ευθύνη των μαθητικών συμβουλίων μεταφέρονται στους κάδους ανακύκλωσης του Δήμου.

Το σχολείο έχει λάβει μέρος σε δράση του Δήμου κατά την οποία έγινε συλλογή χαρτιού προς ανακύκλωση σε σάκους εντός του σχολικού χώρου. Αυτή η δράση είχε ανταποδοτικό όφελος φωτοτυπικό χαρτί για το σχολείο.